CRTEŽ u bosansko-hercegovačkom dizajnu

Autor izložbe: Prof. Asim Đelilović

Internacionalni univerzitet u Sarajevu

Galerija IUS-a

28. februar – 21. mart 2019.

Crtež u bosanskohercegovačkom dizajnu je selektivna izložba nastala iz fundusa Muzeja u egzilu, platforme organizirane s ciljem dokumentiranja i promocije dizajna u BiH. Izložbom su objedinjeni radovi nastali u vremenu od 1900.-te godine do danas. U selekciju su uvršteni radovi slijedećih autora: Alphons Mucha, Norbert i Walter Neugebauer, Ismet Mujezinović, Pablo Picasso, Mersad Berber, Abdulah Kozić, Mirko Ilić, Zlatko Ugljen, Ismar Mujezinović, Mirsad Konstantinović, Aleksandra Nina Knežević i Omer Halilhodžić.

Alphons Mucha i Pablo Picasso nisu bh autori, ali su radili na značajnim projektima koji su došli iz Bosne i Hercegovine. Alphons Mucha je radio dizajn za bosanskohercegovački paviljon na Svjetskoj izložbi u Parizu iz 1900.-te godine, dok je Pablo Picasso radio dizajn za međunarodnu promociju filma Veljka Bulajića Bitka na Neretvi, u produkciji Bosna filma iz Sarajeva 1969.-te godine.

Braća Walter i Norbert Neugebauer su rođeni u Tuzli (u Zagrebu su od 1936.) a spadaju u pionire stripa i crtanog filma u Jugoslaviji, i jedni su od osnivača Zagrebačke škole crtanog filma.

Ismet Mujezinović je jedan od najznačajnijih umjetnika koje je Bosna i Hercegovina dala u 20. stoljeću. Manje je poznato da se u godinama poslije Drugog svj. rata bavio ilustracijom i dizajnom plakata.

Mersad Berber, takođe jedan od naših najznačajnijih likovnih umjetnika u 20. stoljeću, pored grafike i slikarstva se intenzivno bavio, ilustracijom, dizajnom plakata, opremom knjiga, scenografijom i animacijom. Sa Abdulahom Kozićem (uz niz drugih, ne manje važnih autora) svoje brojne ilustracije je 60. i 70. godina 20. stoljeća objavljivao u dječijoj štampi – Malim novinama i Veseloj svesci.

Mirko Ilić je autor iz Bosne i Hercegovine, rođen u Bijeljini, koji je svoju Jugoslovensku satisfakciju stekao u Zagrebu između 1976. i 1986. godine da bi potom – svjetsku slavu stekao u New Yorku od 1986. godine do danas. Kao autor bavio se, i bavi ilustracijom, stripom, dizajnom plakata i opremom knjiga kao i animacijom. Dvadeset godina je bio ilustrator i Art direktor u časopisu Time iz New Yorka. Danas je vlasnik Mirko Ilic Corp. sa sjedištem u New Yorku, te član brojnih svjetskih asocijacija i profesor dizajna.

Ismar Mujezinović je likovni umjetnik koji se takođe intenzivno bavio dizajnom, prije svega plakata ali i opremom knjige. U selekciji ove izložbe predstavljamo plakate koje je radio za promociju XIV Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu, 1984.

Mirsad Konstantinović i Aleksandra Nina Knežević su autori koje predstavljamo radovima nastalim u oblasti ilustracija za udžbenike i knjige.

Zlatko Ugljen je doajen naše arhitekture, akademik i profesor na Arhitektonskom fakultetu u Sarajevu ali i profesor dizajna na Odsjeku za produkt dizajn Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu. On je autor čiji je arhitektonski rukopis prepoznatljiv i visoko cijenjen na međunarodnoj arhitektonskoj sceni. I njegov student sa Odsjeka za

produkt dizajn ALU Sarajevo, Omer Halilhodžić je danas isto tako važan sudionik međunarodne dizajnerske scene, ali u oblasti dizajna automobila. Danas je jedan od najproduktivnijih i najznačajnijih auto dizajnera u Evropi.

Na izložbi će biti predstavljeno ukupno 54 rada. Izložbu prati i publikacija objavljena u izdanju Zavičajnog muzeja u Travniku 2017. godine. Ranije je ova izložba bila predstavljena u Travniku (Zavičajni muzej, 2018.), Bihaću (Gradska galerija, 2018.) i Sarajevu (Umjetnička galerija BiH, 2018.).

Izložba koju organizujemo u Galeriji Internacionalnog Univerziteta u Sarajevu (28. februar - 21. mart) je prilika da se studenti ovog univerziteta upoznaju s malim dijelom izuzetno bogatog i značajnog naslijeđa u oblasti dizajna u Bosni i Hercegovini, ali i prilika za sve one koji izložbu još nisu imali prilike pogledati da dođu i da je vide.

Odabrani autori to zaslužuju!